نکاتی در رابطه با کاریابی از طریقه پلتفرم‌های ایرانی برای کارجویان گرامی

استفاده از پلتفرم‌های آنلاین کاریابی از جمله روش‌های رایج در ایران است که توسط کارفرماها  و کارجویان  مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله به معرفی پلتفرم‌های جابینجا؛ جاب ویژن؛ ایران‌تلنت؛ ای استخدام؛ کاربوم و دیوار می‌پردازیم تا کارجویان بتوانند شغل مناسب و درخور شایستگی‌های خود را بهتر احراز کنند.

جابینجا

 در این پلتفرم در اولین نگاه؛ کارفرما رزومه‌ای که شما بارگذاری کرده‌اید را می‌بیند پس سعی کنید به جای تکمیل کردن رزومه جابینجا؛ روی رزومه‌ای که بارگذاری می‌کنید کار کنید و به نکات زیر توجه کنید؛

  • حتما فایل PDF رزومه را باگذاری کنید و از بارگذاری فایل Word اجتناب کنید چون ممکن است ساختار آن به درستی نمایش داده نشود.
  • همچنین برخی از کارجویان فایل پاورپوینت رزومه خود را بارگذاری می کنند که پلتفرم جابینجا در برخی موارد اصلا این فایل را نمایش نمی‌دهد.
  • در رزومه حتما به اندازه فونت توجه کنید و ترجیحا فونتی بین سایز 13 تا نهایتا 18 انتخاب کنید تا کارفرما بتواند به راحتی رزومه شما بخواند.از طرفی به نظر می آید فونت‌هایی که دارای تیزی هستند (مثل فونت Arial) ممکن است احساس تنش را به صورت ناخودآگاه در کارفرما ایجاد کند که باعث ارزیابی منفی می‌شود (البته فقط یه فرضیه است و باید راستی آزمایی شود) پس بهتر از فونت‌‌های دیگری مثل نازنین استفاده کنید و همچنین از فونت های نستعلیق هم استفاده نکنید که جنبه رسمی رزومه مد نظر قرار داده شود.

جاب ویژن

در این پلتفرم در اولین نگاه؛ کارفرما رزومه‌ای که شما در داخل پلفترم پر کرده‌اید را می‌بیند پس سعی کنید به جای کار بر روی رزومه بارگذاری شده بر روی پر کردن رزومه با فرمت جاب ویژن کار کنید تا بتوانید شغلی مناسب پیدا کنید. در کنار اینکه رزومه بارگذاری شده شما در آخر صفحه رزومه جاب ویژن دیده می‌شود که تا آن زمان کارفرما تصمیم برقراری تماس با شما را با توجه به رزومه جاب ویژن گرفته است. هنگام پر کردن رزومه جاب ویژن به دامنه حقوق درخواستی توجه کنید؛ بارها مشاهده شده است که افراد با این پیش فرض که در جلسه مصاحبه با چانه زنی توافق خواهند کرد 1 الی 2 میلیون تومان بالاتر از حقوق مد نظر درخواست داده‌اند؛ اگر کارفرمایی مبنای قضاوتش را صریح بودن شما در حقوق درخواستی بگذارد قطعا فرصت چانه زنی در جلسه مصاحبه را به دست نخواهید آورد و رزومه شما رد خواهد شد.

ایران تلنت

در این پلتفرم در اولین نگاه کارفرما خلاصه‌ای از رزومه‌ای که شما در داخل پلفترم پر کرده‌اید را می‌بیند پس حتما سعی کنید به جای کار بر روی رزومه بارگذاری شده بر روی پر کردن رزومه با فرمت ایران تلنت کار کنید تا بتوانید شغلی مناسب پیدا کنید. در گام بعدی این پلتفرم کارفرما می‌‌تواند رزومه شما را به دو صورت مختلف دریافت کند و در هر دو صورت در قالب ایران تلنت قابل دریافت است. از آنجایی که رزومه شما در این پلتفرم انگلیسی است حتما توجه داشته باشید که غلط املایی و نگارشی در رزومه شما وجود نداشته باشد. همچنین به جای نوشتن نام سمت شغلی از نام شغل استفاده کنید به طور مثال به‌جای نوشتن خزانه‌دار که سمت شغلی حسابدار است عنوان شغل حسابدار را استفاده کنید که در جستجو بانک رزومه این پلتفرم رزومه شما به کارفرما نمایش داده شود و حتما عنوان انگلیسی شغل را به درستی به آن صورت که رایج است استفاده کنید.

ایران استخدام

 در این پلتفرم در اولین نگاه کارفرما رزومه‌ای که شما در داخل پلفترم پر کرده اید را می‌بیند پس سعی کنید به جای کار بر روی رزومه بارگذاری شده بر روی پر کردن رزومه با فرمت ای استخدام کار کنید تا بتوانید شغلی مناسب پیدا کنید. رزومه پیوستی شما قابل دانلود است و آن  هم در صورتی کارفرما دانلود می‌کند که رزومه      ای استخدام تان کامل نباشد؛ اما باید توجه کنید اگر حجم رزومه‌های دریافتی کارفرما زیاد باشد بعد از اولین نگاه به رزومه ناکامل  ای استخدام  احتمالا زحمت دانلود رزومه پیوستی را به خود نداده و احتمال رد شدن رزومه‌اتان بالا می رود بنابراین ترجیحا ریسک نکرده و هنگام استفاده از این پلتفرم برای کاریابی حتما رزومه ای استخدام خود را نیز کامل نمایید.

کاربوم

 در این پلتفرم کارفرما رزومه‌ای که شما در داخل پلفترم پر کرده اید را می‌بیند بنابراین رزومه خود در قالب پلتفرم قرار دهید و از آنجایی که یکی از ملاک‌های جستجو در موتور جستجو این پلتفرم مهارت‌های شما است حتما قسمت مهارت‌های خود را با دقت پر کنید.

دیوار

 این پلتفرم معمولا برای مشاغل پایین‌تر از سطح کارشناس توسط کارفرما استفاده می‌شود بنابراین در صورتی که تخصص بالایی دارید از این پلتفرم استفاده نکنید. همچنین احتمال اینکه کارفرمایانی با دید محدود به منابع انسانی از این پلتفرم استفاده کنند بالاتر است و این کارفرمایان به منابع انسانی به دید نیروی کار به معنای ماشینی نگاه می‌کنند نه با دید سرمایه انسانی به معنای انسان بودن نیروی کار؛ بنابراین کارجویان متخصص بهتر است از این پلتفرم برای کاریابی استفاده کنند. اما کارجویانی غیرمتخصص در صورتی که از این پلتفرم استفاده می‌کنند بهتر است از قسمت چت دیوار کمتر استفاده کنند چون کارفرمایان کمتر به چت دیوار توجه کرده و رابط کاربری چت دیوار را مناسب درک نمی‌کنند و بهتر است به صورت تلفنی با کارفرمایان برای یافتن شغل مناسب‌تر تماس گرفته شود.

دیگر پلتفرم‌ها

پلتفرم‌های دیگری مانند ایران استخدام؛ رزومه بانک؛ کاران وجود دارند که کارفرمایان استفاده می‌کنند. همچنین یکی از منابع استخدامی کارفرمایان کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی تخصصی در حیطه کاری است بنابراین برای گرفتن نتیجه عالی نباید از آن‌ها غافل شوید.

سخن آخر

در آخر کارفرماهای شرکت‌های بزرگ به موتور جستجوی پلتفرم‌های مختلف دسترسی دارند و در صورتی که در چند پلتفرم ثبت نام کرده‌اید و رزومه ساخته‌اید حتما قسمت‌های مختلف رزومه خود علی‌الخصوص قسمت حقوق درخواستی خود را یکسان‌سازی کنید چون ممکن است کارفرما برای ارزیابی بیشتر شما در پلتفرمی دیگر رزومه شما را جستجو کند.

نویسنده: علیرضا زارعی

روانشناس صنعتی و سازمانی

بیشتر افراد در مقطعی از زندگی خود استرس مصاحبه شغلی را داشته‌اند. بسیاری نیز با چالش مصاحبه کردن با افراد دیگر مواجه بوده‌اند. اما علم در مورد موقعیت اجتماعی منحصربه‌فرد مصاحبه شغلی به چه نتایجی رسیده است؟ چه سوگیری‌ها و خطاهایی در مصاحبه شغلی وجود دارد و چگونه می‌توانیم از آن‌ها آگاه شویم؟ و چگونه می‌توان مصاحبه شغلی را طوری ساختاربندی کرد که منصفانه و مؤثر باشد؟
روانشناسی مصاحبه شغلی اولین کتابی است که کلیات کلی ولی در عین حال کاربردی را راجع به مصاحبه شغلی با تکیه بر تحقیقات تجربی و نه تجربیات مشاوره‌ای و فردی مطرح می‌کند. در این کتاب از چگونگی ایجاد برداشت اولیه خوب تا نحوه تصمیم‌گیری در مورد استخدام بیان شده است. همچنین این کتاب راهنمایی برای چگونگی طراحی و اجرای مصاحبه شغلی برای مشاوران و مدیران در سطوح مختلف است.

 

کتاب روانشناسی مصاحبه شغلی